Programme

Thursday 2 March @ rennes 2 university, amphi L3

8.30 Welcoming of Guests and Speakers

8.50 Opening of the Conference

9.20 Marie-Claude Beaulieu Orna, Université de Poitiers (France) - “British Landscapists in the Italian Peninsula in the Late Eighteenth Century: Environmental Awareness and Artistic Innovation”

9.40 Amy C. Wallace, University of Toronto (Canada) - “Vehicles of Truth: Portable Studios and Nineteenth-Century British Landscape Painting”

10.00 Thomas Hughes, The Courtauld Institute, University of London (United Kingdom) - “The Human Landscape: John Ruskin’s Theory and Practice of Drawing (c. 1856-1884)”

10.20 Question Time

10.50 Coffee Break

11.10 Keynote by Stephen Daniels, University of Nottingham (United Kingdom) - “Liquid Landscape: Water, Culture and Environment in English Art”

12h10-14h00 Lunch

14.00 Adrianos Khalil, University of Athens (Greece) - “Roguish 'Physis': Sovereignties in Conflict in Daniel Defoe's Robinson Crusoe and J.M.W. Turner's Paintings ”

14.20 Laura Valette, Université Paris 1 Panthéon-Sorbonne (France) - “Painting Fog: James Abbott McNeill Whistler and the Londonian Atmosphere”

14.40 Aurore Caignet, Université Rennes 2 (France) - “‘It’s Grim Up North’: Depicting Mutations and Shifting Perceptions of Industrial Landscapes in the North of England.”

15.00 Question Time

15.30 Coffee Break

15.50 Aliki Braine, Artist & Independent Scholar (United Kingdom) - “Imagined or Experienced: The Artist in the Landscape”

16.10 Valérie Morisson, Université de Bourgogne (France) - “Simon Roberts’ Post-Picturesque Landscapes”

16.30 Question Time

 

Friday 3 March @ rennes 2 university (am) & frac Bretagne (pm)

9.10 Jeehee Kim, Yonsei University (South Korea) - “Inarticulate Tongue in Narratives of London”

9.30 Edwin Coomasaru, The Courtauld Institute, University of London (United Kingdom) - "Untameable Beasts: Gendered Representations of Nonhumans and the Northern Irish Peace Process"

9.50 Anne Béchard-Léauté, Université Jean Monnet, Saint Etienne (France) - “North, East, South: Georgia Russell’s Nostalgic Landscapes”

10.10 Question Time

10.40 Coffee

11.00 Camille Manfredi, Université de Bretagne Occidentale, Brest (France) - “Our Oil. Our Wind? Environment, Energy, Art and Nationhood in Today’s Scotland”

11.20 Anne Goarzin, Université Rennes 2 (France) - “New Paradigms, New Matters : The Case for Environmental Aesthetics”

11.40 Kasia Ozga, Ecole Européenne Supérieure d’art de Bretagne, Brest (France) - “A Matter of Time: Transformative Sculptures by Marc Quinn, Zuzanna Janin, and Andy Goldsworthy”

12h00 Question Time

12.30-14.00 Lunch

14.00 Welcome from FRAC Director Catherine Elkar

14.15 Keynote by Paul Cureton, University of Hertfordshire (United Kingdom) - “Time, Technology, Agency & Landscape Futures”

15.15 Richard White, Bath Spa University (United Kingdom) - “Enchantment and Dissonance: Walking in England’s Green and Pleasant Land”

15.35 Pat Naldi, University of the Arts London (United Kingdom) - “Managing Arcadia”

15.55 Question Time

16.15 Coffee Break

16.30 Round Table with Artists Aliki Braine (UK), Gilles Bruni (France) and Anne-Geneviève Dutertre (France) and with Tim Martin, Curator (Hestercombe, UK) and Sophie Lecomte, Communications officer (Domaine de Kerguéhennec, France). Invited moderator : Ivan Toulouse (Université Rennes 2)

17.40 Presentation of the Photo Festival of La Gacilly by Auguste Coudray

18.00 Visit of FRAC exhibition "Didier Vermeiren - Construction de distance"

19.00 End of Conference and drinks at the FRAC

e
Online user: 1